Masz pytania? Wyślij e-mail na (service@daparto.de) lub użyj formularza kontaktowego
 1. Home
 2. Wszystkie części zamienne
 3. Napęd, oś, resory, koła
 4. Sprężyna zawieszenia

Sprężyna zawieszenia do wszystkich pojazdów

Wybór pojazdu

Wybór poprzez katalog pojazdów

Sprężyna zawieszenia

  Sprężyna zawieszenia dla najbardziej popularnych marek

  • VW Sprężyna zawieszenia
  • Mercedes-Benz Sprężyna zawieszenia
  • Opel Sprężyna zawieszenia
  • Ford Sprężyna zawieszenia
  • BMW Sprężyna zawieszenia
  • Audi Sprężyna zawieszenia
  • Skoda Sprężyna zawieszenia
  • Renault Sprężyna zawieszenia

  Sprężyna zawieszenia dla wszystkich marek

  Najważniejsze części zamienne Napęd, oś, resory, koła

  Główne zespoły

  Ważne informacje dotyczące naprawy i zakupu

  Sprężyna śrubowa jest częścią podwozia lub zawieszenia w pojeździe. Jest to sprężyna skrętna (sprężyna ściskająca). W samochodach osobowych, sprężyny śrubowe prawie całkowicie zastąpiły inne rodzaje sprężyn, takie jak sprężyny piórowe (resory). Wynika to m.in. z ich kompaktowej konstrukcji i wartości użytkowych.

  Wraz z amortyzatorem, sprężyna zawieszenia tworzy dwa bardzo ważne elementy zawieszenia. Oprócz standardowych sprężyn osiowych istnieją również tzw. sprężyny obniżające jako akcesoria tuningowe do samochodów osobowych. Dzięki tym i odpowiednio zaprojektowanym amortyzatorom można "opuścić" pojazd i w ten sposób uzyskać lepsze trzymanie się drogi.

  Budowa

  Sprężyna spiralna lub sprężyna zawieszenia (zwana także "sprężyną osiową") nawijana jest z tzw. "drutu sprężynowego" w postaci cylindra, stożka lub beczki i określana jest również jako sprężyna miniblokowa. W zależności od obciążenia zewnętrznego rozróżnia się tu sprężyny naciągowe i ściskające. Główny kierunek obciążenia jest w kierunku osi sprężyny; końce sprężyny mogą się lekko odwrócić od siebie. Przekrój poprzeczny drutu sprężynowego jest obciążony skręcaniem pod obciążeniem. Charakterystyka sprężyny nośnej może być określona przez obszary o zmiennej średnicy drutu, zmiennym skoku lub zmiennej średnicy sprężyny (sprężyna spiralna).

  Sprężyny śrubowe są stosowane na tylnej osi, pomiędzy belką zawieszenia a wahaczami. Sprężyny podwozia nie są mocowane za pomocą śrub lub podobnych elementów. Będą one raczej utrzymywane w pozycji przez ciężar pojazdu i odpowiednie mocowania na belce zawieszenia. W zależności od modelu i podwozia, na górnej i spodniej stronie belki, na której lub pomiędzy którymi spoczywa sprężyna osi, można znaleźć tzw. płyty sprężynowe, które mogą być również wykorzystywane do regulacji wysokości pojazdu tylnego w określonych granicach.

  Diagnozowanie

  Sprężyny śrubowe lub podwozia mogą pęknąć pod obciążeniem i muszą być wymienione po obu stronach. W starszych pojazdach resory osiowe mogą się zużywać, co można zobaczyć przez "ustawienie" resorów. W tym przypadku właściwości jezdne pojazdu cierpią przede wszystkim na zakrętach i nierównych drogach. W tym przypadku należy również wymienić resory w parach.

  Naprawa

  Przy wymianie sprężyn zawieszenia należy zawsze wymieniać podkładki sprężynowe lub nakładki sprężynowe, ponieważ one również zużywają się. Przed montażem należy sprawdzić sprężyny śrubowe pod kątem ewentualnych uszkodzeń lakieru. W przypadku ich wykrycia należy je naprawić, aby zapobiec powstawaniu rdzy.

  Podczas demontażu należy najpierw poluzować mocowania stabilizatorów na wahaczach. Następnie stabilizator jest obracany. W następnym kroku samochód musi zostać podniesiony, aby można było dosięgnąć śruby mocującej amortyzator. Następnie śruba mocująca jest odkręcana i usunięta. Pojazd musi być podniesiony dalej, aby obniżyć wahacz. To zwalnia sprężynę zawieszenia dzięki czemu może być zdjęta z tyłu. Aby zainstalować nową sprężynę osi, należy postępować w odwrotnej kolejności.

  Marki

  Sprężyny zawieszenia oferowane są między innymi przez następujących producentów części zamiennych: Spidan, Sachs, H&R i Eibach.

  Źródło

  http://www.kfz-tech.de/SchraubenfederP.htm

  http://www.t4-wiki.de/wiki/Schraubenfeder

  Uwaga: prosimy sprawdzić, czy część zamienna określona przez DAPARTO rzeczywiście odpowiada części zamiennej, której szukasz. Dodatkowe informacje mogą być konieczne do zapewnienia, że dana część zamienna pasuje do wybranego pojazdu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się skontaktować z nami.

  Wszystkie ceny w zł z podatkiem VAT i ewentualnie z kosztami wysyłki lub innymi składnikami ceny. Możliwość pośredniej zmiany cen i rankingu.

  www | daparto-web