Masz pytania? Wyślij e-mail na (service@daparto.de) lub użyj formularza kontaktowego
 1. Home
 2. Wszystkie części zamienne
 3. Chłodzenie, ogrzewanie, klimatyzacja, prądnica
 4. Pasek klinowy wielorowkowy

Pasek klinowy wielorowkowy do wszystkich pojazdów

Wybór pojazdu

Wybór poprzez katalog pojazdów

Pasek klinowy wielorowkowy

  Pasek klinowy wielorowkowy dla najbardziej popularnych marek

  • VW Pasek klinowy wielorowkowy
  • Mercedes-Benz Pasek klinowy wielorowkowy
  • Opel Pasek klinowy wielorowkowy
  • Ford Pasek klinowy wielorowkowy
  • BMW Pasek klinowy wielorowkowy
  • Audi Pasek klinowy wielorowkowy
  • Skoda Pasek klinowy wielorowkowy
  • Renault Pasek klinowy wielorowkowy

  Pasek klinowy wielorowkowy dla wszystkich marek

  Najważniejsze części zamienne Chłodzenie, ogrzewanie, klimatyzacja, prądnica

  Główne zespoły

  Paski klinowe, wielorowkowe dla wszystkich pojazdów

  Ważne informacje dotyczące naprawy i zakupu

  Paski klinowe są pasami napędowymi napędów pasowych o trapezowym przekroju poprzecznym, a więc o znacznie wyższym tarciu niż paski gładkie. Pasy klinowe wykonane są z gumy z rdzeniem tekstylnym lub stalowym. Zaletą pasów klinowych jest to, że mogą one przenosić znacznie wyższe momenty obrotowe niż pasy płaskie o takim samym zapotrzebowaniu na miejsce, a ze względu na większe tarcie na łożyska działają mniejsze siły.

  Pasy wielorowkowe to dalszy rozwój pasów klinowych i łączą zalety pasów płaskich (mniejsze promienie) z zaletami pasów klinowych (mniejszy kąt opasania lub większe tarcie).

  Żywotność pasów klinowych w pojazdach silnikowych może wynosić 160.000 km i w przeciwieństwie do pasów klinowych, które są często napinane statycznie, wymagają one automatycznych systemów napinających, aby zagwarantować możliwie stałą siłę paska w każdych warunkach pracy.

  Budowa

  Pasy wielorowkowe mają wzdłużne żebra, a koło pasowe ma odpowiednie rowki. Są one coraz częściej stosowane, na przykład w tak zwanych serpentynowych napędach silników do napędzania kilku jednostek pomocniczych. Takimi jednostkami pomocniczymi pojazdów silnikowych mogą być na przykład pompy wody chłodzącej, sprężarki klimatyzacyjne, alternatory lub pompy wspomagania kierownicy. Paski wielorowkowe mogą być również używane do napędu kilku urządzeń za pomocą tylko jednego pasa, np. również przy użyciu gładkiej zewnętrznej strony pasa.

  Diagnoza

  Uszkodzony pasek klinowy, wielorowkowy może powodować różne problemy. Przede wszystkim, elementy komfortu, takie jak klimatyzacja lub wspomaganie kierownicy mogą zostać zakłócone. Ponadto wada paska klinowego zwiększa ryzyko wypadku z powodu sztywnego układu kierowniczego, nie można również wykluczyć ryzyka przegrzania, a tym samym ryzyka uszkodzenia silnika.

  Naprawa

  Alternator pojazdu jest zazwyczaj mocowany do bloku silnika za pomocą tylko kilku śrub. Jedna z tych śrub znajduje się w otworze z rowkiem i pozwala na zmianę i regulację naprężenia wstępnego na pasie klinowym. Śruba ta musi być poluzowana za pomocą klucza dynamometrycznego w celu przesunięcia alternatora. Ten etap procesu może być trudny w niektórych przypadkach ze względu na ograniczoną dostępną przestrzeń i wymaga pewnego umiejętności i dobrych narzędzi.

  Jeśli stary pasek jest poluzowany, można go wyjąć. Nowy pasek klinowy jest umieszczany na kołach pasowych i napinany przez odsunięcie generatora za pomocą dźwigni. Należy zauważyć, że zbyt małe naprężenie powoduje, że pas klinowy ślizga się, powodując dźwięk piszczenia. Z kolei nadmierne napięcie powoduje nadmierne obciążenie łożysk koła pasowego. Po dokręceniu śrub alternatora należy pozwolić na krótkie uruchomienie silnika, aby go przetestować. Jeśli kontrolki ostrzegawcze w pojeździe nie świecą się, pasek klinowy, wielorowkowy został pomyślnie wymieniony.

  Uwaga: prosimy sprawdzić, czy część zamienna określona przez DAPARTO rzeczywiście odpowiada części zamiennej, której szukasz. Dodatkowe informacje mogą być konieczne do zapewnienia, że dana część zamienna pasuje do wybranego pojazdu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się skontaktować z nami.

  Wszystkie ceny w zł z podatkiem VAT i ewentualnie z kosztami wysyłki lub innymi składnikami ceny. Możliwość pośredniej zmiany cen i rankingu.

  www | daparto-web