Masz pytania? Wyślij e-mail na (pomoc@daparto.pl) lub użyj formularza kontaktowego
 1. Home
 2. Wszystkie części zamienne
 3. Paliwo, powietrze, zapłon, spaliny
 4. Katalizator

Katalizator do wszystkich pojazdów

Wybór pojazdu

Wybór poprzez katalog pojazdów

Katalizator

  Katalizator dla najbardziej popularnych marek

  • VW Katalizator
  • BMW Katalizator
  • Audi Katalizator
  • Mercedes-Benz Katalizator
  • Opel Katalizator
  • Ford Katalizator
  • Renault Katalizator
  • Toyota Katalizator

  Katalizator dla wszystkich marek

  Najważniejsze części zamienne Paliwo, powietrze, zapłon, spaliny

  Główne zespoły

  Zadanie

  Katalizator, element układu wydechowego, ma za zadanie znacznie zmniejszyć emisję zanieczyszczeń w spalinach. Powstałe gazy spalinowe, składające się z szkodliwych dla zdrowia i środowiska tlenków azotu, węglowodorów i tlenku węgla, przepływają przez kolektor wydechowy bezpośrednio do katalizatora i są przekształcane w procesie redukcji w niemal nieszkodliwe gazy pod wpływem wysokiej temperatury przez trzy katalizatory chemiczne: platynę, pallad i rod. Ponieważ katalizator oczyszcza w tym przypadku trzy grupy zanieczyszczeń, nazywany jest również katalizatorem trójdrożnym lub G-CAT. W pojeździe z silnikiem wysokoprężnym, z drugiej strony, tak zwany katalizator utleniania (Oxi-Kat) przejmuje zadanie redukcji zanieczyszczeń. Z pomocą tlenu atmosferycznego, węglowodory w cząsteczkach sadzy spalin silników wysokoprężnych są zminimalizowane.

  Ze względu na bardzo wysokie temperatury katalizator posiada specjalną powłokę z materiałów takich jak platyna, która umożliwia optymalne chemiczne oczyszczanie gazów spalinowych.

  Diagnoza

  Oprócz bardzo wysokich temperatur spalin, katalizator narażony jest na działanie niektórych dodatków z paliwa, które mogą uszkodzić, a nawet zniszczyć komponent. Katalizator ma dość dużą żywotność, spalone lub połamane lamelki wewnątrz katalizatora powodują wzrost wartości zanieczyszczeń w spalinach, jak również odgłosy grzechotania spowodowane przez luźne lamelki w katalizatorze i świadczą o wczesnym uszkodzeniu części. Ze względu na pogorszenie i sfałszowanie wartości gazów spalinowych mogą również wystąpić usterki w zarządzaniu silnikiem, a badanie emisji spalin podczas głównego przeglądu nie może być przeprowadzone i pomyślnie zaliczone z wadliwym Katalizatorem. Przyznanie przeglądu technicznego podczas głównej kontroli nie jest zatem możliwe.

  Naprawa

  Ze względu na surowe wymagania prawne, uszkodzony katalizator musi być niezwłocznie wymieniony na nową część zamienną. Katalizator jest najczęściej instalowany pomiędzy kolektorem wydechowym a tłumikiem w układzie wydechowym i jest wymieniany przez warsztat na nową część zamienną. Oprócz zamiennych katalizatorów, katalizator jest również dostępny jako część zamienna.

  Uwaga: prosimy sprawdzić, czy część zamienna określona przez DAPARTO rzeczywiście odpowiada części zamiennej, której szukasz. Dodatkowe informacje mogą być konieczne do zapewnienia, że dana część zamienna pasuje do wybranego pojazdu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się skontaktować z nami.

  Wszystkie ceny w zł z podatkiem VAT i ewentualnie z kosztami wysyłki lub innymi składnikami ceny. Możliwość pośredniej zmiany cen i rankingu.

  www | daparto-web