Daparto: We Drive Performance.

Pomoc i wsparcie

Przewodnik części samochodowych

Części samochodowe są produkowane przez wielu producentów i dystrybuowane pod różnymi markami. W konsekwencji wiele części ma różne właściwości i dlatego są oferowane po różnych cenach na rynku.

W ofercie DAPARTO można znaleźć cały asortyment części zamiennych do pojazdów mechanicznych. Od części oryginalnych od producentów pojazdów po części zamienne od producentów wyposażenia i wysokiej jakości repliki oraz części używane. Aby pomóc naszym użytkownikom dokonać wyboru właściwej części, podsumowaliśmy poniżej najważniejsze terminy dotyczące jakości części samochodowych.

Części oryginalne / Części identyczne

Istotny podział części samochodowych dokonywany jest w obszarze części oryginalnych oraz części identycznych. Przede wszystkim części rozróżnia się na te, które noszą znak towarowy producenta samochodów (np. VW, Mercedes, Opel) oraz te opatrzone logo producenta części (np. ATE, Bosch, Hella). Pierwsza grupa jest często określana w żargonie technicznym jako wyposażenie oryginalne OE (Original Equipment lub również jako oryginalne części producenta pojazdu). Druga nazywa się częściami Aftermarket lub po prostu częściami zamiennymi lub wtórnymi. W przypadku oryginalnych części producenci samochodów umieszczają swoje logo na opakowaniu oraz dodatkowo na częściach. Ponadto producenci pojazdów przydzielają poszczególnym częściom oddzielny numer, tzw. numer części oryginalnej lub numer części OE. Ten numer katalogowy jest stosowany przede wszystkim przez autoryzowane warsztaty w celu identyfikacji części wymaganych w przypadku naprawy. Części te odpowiadają elementom, które są również używane podczas montażu pojazdów w fabryce producentów.

Jednak wiele części noszących logo producentów samochodów na opakowaniach nie jest produkowanych przez VW, Mercedes itd., ale przez niezależnych producentów części, takich jak LUK, Valeo czy Sachs dla producentów samochodów - ci producenci części są również nazywani dostawcami lub producentami wyposażenia oryginalnego. Producenci oryginalnego wyposażenia często nie produkują wyłącznie dla producentów pojazdów, ale również sprzedają swoje części zamienne pod własną marką, która jest drukowana lub stemplowana na opakowaniu i samych częściach. Ponadto, te części mają swoje własne numery części przydzielone przez producenta. Części te sprzedawane pod własną marką są oferowane na wolnym rynku części zamiennych i używane głównie przez niezależne warsztaty do napraw. Ponieważ części te są sprzedawane wyłącznie pod nazwą producenta części, ale są identyczne i mają tę samą jakość co oryginalne części noszące logo i numery producenta samochodu, są one również nazywane częściami identycznymi w języku technicznym.

Podczas gdy w przeszłości tylko części pochodzące od producentów samochodów można było opisać jako części oryginalne, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z 2002 roku jest to również dopuszczalne dla tak zwanych części identycznych producentów oryginalnego wyposażenia. W takim przypadku, producent części zaświadcza producenta auta, że produkt ma taką samą jakość jak ten zainstalowany w zupełnie nowym samochodzie oraz spełnia jego specyfikację i wymagania.

Oryginalne części zamienne i identyczne charakteryzują się wyjątkowo wysoką jakością. Producenci tych części są wyszczególnieni w DAPARTO: są oni zgrupowani w grupie marek premium. Symbol premium dodatkowo wskazuje marki w przeglądzie najbardziej popularnych ofert DAPARTO oraz na liście wyników wyszukiwania.

do góry

Części imitujące

Oprócz identycznych części, na rynku oferowane są tzw. części imitujące. Termin imitowanie części w żaden sposób nie oznacza, że te części samochodowe są podrobione, nielegalnie skopiowane, nie są zatwierdzone do użytku drogowego lub nie są zdatne do ruchu.
Często znani i renomowani producenci części (np. febi bilstein, Quinton Hazelle, Mapco) nie dostarczają bezpośrednio do producentów samochodów i tym samym nie produkują oryginalnych części. Ich części są sprzedawane wyłącznie pod własną marką w niezależnym handlu częściami zamiennymi. Części zamienne, jak sama nazwa wskazuje, są identyczne pod względem konstrukcji i funkcji z częściami oryginalnego wyposażenia.
Jakość części zamiennych może, ale nie musi, odbiegać od jakości części oryginalnej. W ten sposób można znaleźć szeroki wachlarz jakości u różnych producentów. Począwszy od jakości oryginalnych komponentów (tzn. część ma, według producenta, tę samą jakość co część oryginalna, ale nie jest montowana lub sprzedawana przez producenta pojazdu), aż po korzystną jakość początkową, która w pełni spełnia wszystkie określone wymogi bezpieczeństwa, ale może mieć inne właściwości (np. w odniesieniu do okresu użytkowania lub osiągów). Wyróżnienie to jest porównywalne z korzystnymi markami dyskontów spożywczych - nie są one ani niebezpieczne do spożycia, ani też mniej zdrowe niż produkty danej marki premium, ale mogą się od nich różnić, np. smakiem lub wyglądem opakowania.

Jeśli chodzi o ceny części imitującej, często znacznie różnią się one od cen części oryginalnych. Tworzą atrakcyjną ofertę i są używane przez wiele warsztatów jako ekonomiczna alternatywa i najczęściej używane są w starszych pojazdach. Części imitujące są zatem ważnym elementem rynku w czasach zorientowanych na sprawiedliwą wartość.
Często, ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości, DAPARTO wybiera tych producentów, którzy posiadają w swojej ofercie wyłącznie repliki części w grupie korzystnych marek.

do góry

Części samochodowe pod marką własną sprzedawcy

Niektóre części są sprzedawane przez dostawców pod ich nazwą jako własna marka. Te marki sprzedawców są zazwyczaj kupowane od producenta nowych części i oznaczone na opakowaniu i części własnym logo dealera i numerem części.
Alternatywnie, identyczne części i repliki części są oferowane w sklepach dealerów pod nazwą dealera bez alternatywnego opakowania i etykietowania. Powodem jest często to, że dostawca rozszerza swój asortyment o nowych producentów lub redukuje go, a w rezultacie oferowane marki szybko zmieniają się.
W tym przypadku klienci kupują np. amortyzator lub łożysko koła w atrakcyjnej cenie, ale akceptują wybór marki dostarczonej przez sprzedawcę. Często części samochodowe oferowane pod własną marką dealera są wymieniane w korzystnych cenach, ponieważ są niezwykle okazyjne.
Z reguły sprzedawcy stwierdzają w swoich ofertach, że są to części oryginalne lub wysokiej jakości repliki części. Aby dowiedzieć się, który producent części imitujących lub replik ukrywa się za odpowiednimi ofertami, zaleca się bezpośredni kontakt ze sprzedawcą.
W DAPARTO wszystkie oferty części wymienionych pod markami własnymi sprzedawcy są zgrupowane w grupie marek sprzedawców.

do góry

Części wymienne / Części depozytowe

Jeśli poszczególne elementy składowe niektórych części samochodowych są zużyte, części te nie mogą być dłużej używane lub muszą zostać niezwłocznie wymienione. Jeżeli jednak możliwa jest wymiana wyłącznie podzespołu, a nie całej części ze względów ekonomicznych takie rozwiązanie jest często stosowane. Części, które po naprawie mogą być znowu sprawne są regenerowane, poddawane restrykcyjnej kontroli jakości i następnie trafiają ponownie na rynek. Dzieje się tak najczęściej w przypadku drogich podzespołów, jak np. sprzęgła lub alternatory. Wiele części samochodowych z tych kategorii określa się zatem jako części wymienne (często określane w niem. jako AT-Teile ) i tym samym oferowane są jako opłacalna alternatywa dla nowych części. Aby czerpać korzyści z atrakcyjnych cen części wymiennych, nabywcy muszą zwrócić swoją starą, wadliwą część sprzedawcy w zamian za naprawioną. Cena starej części jest początkowo pobierana jako depozyt w momencie zakupu i zwracana, gdy stara jest wymieniana - dlatego te części zamienne są również określane jako części depozytowe. Jeśli kupujący nie może złożyć starej części jako kaucji, sprzedający pobiera zazwyczaj rekompensatę za różnicę w cenie.

do góry

Gwarancja

Dostawcy części samochodowych udzielają swoim klientom gwarancji prawnej na zakupione części. W przypadku nowych części okres gwarancji wynosi dwa lata od daty zakupu, przy częściach używanych i zamiennych oferent może ograniczyć ją do jednego roku.

do góry

Oprócz ogólnych informacji na temat części samochodowych dalsze szczegóły na temat części zamiennych znajdą Państwo na stronach poszczególnych komponentów w DAPARTO.